PUTINŲ GIMNAZIJOS MOKYTOJAI GARDINO KRAŠTE DOMĖJOSI LDK ISTORIJA

Grupė Alytaus Putinų gimnazijos mokytojų lankėsi Baltarusijoje, Gardinio krašte bei 28-ojoje vidurinėje mokykloje. Apžvalginės ekskursijos po Gardiną metu aplankėme senąją ir naująją pilis, muziejų, Nesvyžiaus Dievo kūno bažnyčią, matėme Gardino getą, Koložos cerkvę. Ši cerkvė – unikalus bizantinės architektūros tradicijos pastas, vienas seniausių sakralinės architektūros paminklų dabartinės Baltarusijos ir buvusioje LDK teritorijoje.
Kai 1241 m. Gardinas atiteko LDK, jame mėgo reziduoti Lietuvos valdovai. Labiausiai Gardiną mylėjo Vytautas, čia dažnai ilsėdavosi. Vytautą miesto gyventojai iki šiol labai gerbia, laiko jį savo kunigaikščiu ir didžiuojasi Vytauto pilimi. O Steponas Batoras Gardiną pavertė savo nuolatine rezidencija ir mirė čia. Šiandien Gardinas yra vienas seniausių Baltarusijos miestų, išlaikęs senovinę architektūrą.
Vadovė Olga pasakojo labai įtaigiai, vis pabrėždama šio krašto istorijos sąsajas su Lietuva, gera buvo klausyti apie mūsų kunigaikščių, bajorų valdymą, rūpestį regiono kultūra. Malonu girdėti, kad ir dabar lietuviai nepamiršta Gardino ir padovanojo medinį Vytauto paminklą, derantį prie senosios pilies aplinkos.
Eidami į senamiestį apžiūrėjome Gardino parkus, skverus, išgirdome vadovės Olgos įdomių pasakojimų apie Tyzenhauzų aikštę, Elizos Ožeškienės gyvenimo istoriją, buvo įdomu savo turimas apie LDK žinias pasitikrinti, papildyti nauja informacija.
Visiškai naujomis akimis grįždami namo žiūrėjome dokumentinį filmą apie nacionalinės ekspedicijos 2016 m. lankymąsi Gardino krašte ir jau nekilo noras prieštarauti profesoriui A. Bumblauskui, kuris sakė, kad „Gardinas yra puošniausias miestas, esantis šalia Nemuno“.
Įdomu buvo lankytis Gardino miesto 28-ojoje vidurinėje mokykloje, išgirsti mokytojų pasakojimus apie Baltarusijos švietimo sistemą, pasivaikščioti po kabinetus. Putinų gimnazija yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį, jų delegacija iš Gardino jau lankėsi mūsų gimnazijoje. Sutartį pasirašiusios Alytaus Putinų gimnazijos direktorė Daiva Sabaliauskienė ir Gardino valstybinės 28-osios vidurinės mokyklos direktorė Helen Olekhnovych dabar susitiko jau Baltarusijoje.
Bendradarbiavimas su Gardino krašto mokykla turėtų tęstis ir ateityje, nes abi mokyklos dalyvauja bendrame projekte.
Putinų gimnazijos mokytoja Daiva Baliukonytė

Alytaus Putinų gimnazija - oficialus puslapis nuotrauka.